./uploads/header_projekty/tiskove-zpravy/
Úvodní stránka > Pro média > Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

4. 02. 2015
Tiskové zprávy

RÝSUJE SE PODOBA NOVÉ SMÍCHOVSKÉ ČTVRTI

Oblast smíchovského nádraží se radikálně změní. Mrtvá zóna s prázdnými budovami a nefunkčním kolejištěm ustoupí v horizontu několika let moderní městské čtvrti. Výsledky vyzvané architektonické soutěže, kterou připravil investor Smíchov Station Development, a.s., ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, přinášejí lepší představu o podobě první etapy výstavby.


Praha, 3. února 2015 - Rozvoj území ohraničeného ulicemi Ostrovského, Nádražní, Dobříšská a Radlická přitáhne do vybydlené oblasti několik tisíc lidí. „Jde o projekt celoměstského významu, který má propojit vzdálenější městské čtvrti s nábřežím Vltavy. Součástí bude rovněž nový dopravní terminál při smíchovském nádraží,“ komentuje šéf Kanceláře projektů a soutěží IPR Praha Jan Šépka, proč Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy plní roli garanta koncepčního a architektonického řešení území.

Podrobnosti projektu s názvem Smíchov City jsou známy již dlouho. Na ploše 21 hektarů vyrostou kancelářské, obchodní a rezidenční budovy.

Urbanistický koncept nové čtvrti vznik v ateliéru A69-architekti a opírá se o principy tradičního města, které je založeno na kvalitním veřejném prostoru ulic, parků a náměstí vymezených městskými bloky, je živé, bezpečné a zdravě multifunkční, tak jak to známe nejen z původního Smíchova, ale také z Vinohrad, Žižkova či Dejvic. Projekt má však vyšší ambice než pouhé kopírování města 19. století, chce být esencí toho nejlepšího z tradičního města, ale zbavené tradičních problémů. Vyřešená doprava, parkování, stromy v ulicích a vnitrobloku, živý parter. Chce propojit práci, bydlení, nakupování, školu, odpočinek do jednoho místa a tím nabídnout prostor, který se stane domovem.

Projekt řadu let brzdila stavební uzávěra. Teprve v polovině loňského roku ukončili čekání na potřebná povolení pražští zastupitelé, když schválili změnu územního plánu potřebnou pro zahájení výstavby.

„Pro občany je rozvoj Prahy 5 jedním z důležitých témat. Obyvatele trápí zejména nevyužívané oblasti s prázdnými a vybydlenými budovami, které kazí celkový dojem z naší městské části. Proto jsme uvítali vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Renomovaní architekti se zaměřili na ulice v blízkosti smíchovského nádraží. Jsem přesvědčen, že realizace vítězného návrhu oživí tuto lokalitu. S návrhy jednotlivých projektů se budou moci občané brzy seznámit na výstavě umístěné přímo na naší radnici ,“ uvedl starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma (TOP 09).

Stavět se začne v severní části

„Dynamická proměna místa, kde nikdo nechce být, v místo, kde lidé chtějí žít, se musí opřít o skvělou občanskou vybavenost i kvalitní koncepci a architektonické řešení. Pro novou smíchovskou čtvrť bude charakteristické spojení rušného centra s klidem okolní zeleně. Tomu by se měla podřídit tvář celého projektu, která vzejde ze soutěže,“ přibližuje plány developer Dr. Luděk Sekyra.

Stavět by se mělo začít v roce 2017. První fáze výstavby se bude týkat severní části území, kde se nová čtvrť napojí na starší zástavbu Smíchova. Na řešení plochy o 35 tisících metrech čverečních byla na konci září 2014 vypsána architektonická soutěž. Zúčastnilo se jí sedm domácích a pět zahraničních soutěžních týmů, a dnes má SMÍCHOV CITY – SEVER vítěze.

Uspěly bloky oddělených domů

Z dvanácti účastníků se porota shodla na ocenění kanceláře Kuba & Pilař architekti, která navrhla jednotlivé domovní bloky na principu oddělených domů, jež budou stát na společném suterénu hromadných garáží. Pro větší architektonickou různorodost vítězný tým doporučil, aby se na výsledném projektu podíleli také další autoři.

„Vítězný návrh nejlépe naplňuje náš původní záměr přiblížit se schématu tradičního členění původní smíchovské zástavby. Otevřená deklarace vítězného projektu k participaci více architektů je cestou, jak vytvořit rostlé město, kde každý dům je ve struktuře výjimečný a rozpoznatelný, kde každý dům bude domovem,“ komentuje kvalitu vítězného návrhu předseda poroty architekt Boris Redčenkov, který také zastupuje kancelář A69 architekti, jež připravila urbanistickou regulaci celého území Smíchov City.

Podle Redčenkova budou bloky domů plně respektovat plánovaný pěší městský bulvár mezi Andělem a dopravním terminálem na Smíchovském nádraží, nebudou převyšovat okolní zástavbu a bytové plochy budou na úkor ploch pro administrativu maximalizovány.

Mezi studia, která se tvorbě nové čtvrti mají podílet, porota zařadila pět dalších architektonických týmů. Figurují mezi nimi Haascookzemmrich STUDIO 2050, Chalupa architekti + A.L.T. Architekti, Lábus – AA – Architektonický ateliér, D3A a Projektil architekti.

Vyzvanou neanonymní architektonickou soutěž SMÍCHOV CITY – SEVER vyhlásil Smíchov Station Development, a.s. ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

 

členové poroty:

 

Závislí:

Ing. Leoš Anderle, místopředseda představenstva SSD, a.s.

Ing. arch. Boris Redčenkov, A69 architekti, spoluautor urbanistické koncepce Smíchov City

Ing. akad. arch. Jan Šépka, vedoucí Kanceláře projektů a soutěží IPR Praha

 

Nezávislí:

Ing. arch. Petr Hlaváček, Headhand architekti

Ing. arch. Aleš Burian, Burian-Křivinka architekti

Ing. arch. Michal Fišer, Třiarchitekti

Ing. arch. Tomáš Novotný, Kava

 

V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím:

Mgr. Adam Švejda, IPR Praha, svejda@ipr.praha.eu, tel.: 603 524 310

Twitter: https://twitter.com/iprpraha

Facebook: www.facebook.com/iprpraha

Web: www.iprpraha.cz/media

 


Autor: Šárka Jaklová